2018. június 20., szerda

Látogatóban Kovács Éva szentendrei otthonában

Háza Szentendrén kicsi, hófehér, török kori "vár". Tömör, erődítményszerű fala mit sem sejtet a mögötte levő világ bájából, harmóniájából, mediterrán derűjéből. A kék-fehér otthon finom tárgyaival, törékeny üvegkincseivel, mindenütt megtalálható kavicsgyűjteményével csendes, érzékeny, zárkózott lakóról vall.
Igazi "élet" az udvari műteremben van. Letyepetye asszonyok, évődő szerelmesek, szende viselősök, gyermekeit féltőn vigyázó anyák, viháncoló, csillagszemű kislányok szépséges világa ejti hosszan rabul az először idelátogatót.

- Kaptál-e a családodtól valamiféle indíttatást, amely erre a pályára vitt?
- Nem sokat. A családban legalábbis művész hajlamú ember nem volt. Nyírségi születésű vagyok, anyám-apám pedagógus volt. Hat testvér közül én voltam az egyetlen lány, ezért nagyon sokat voltam a nagyanyámnál. Ő Nyírcsaholyban lakott, tehát sokat éltem falun. A gyerekkorom nagyon gazdag volt, abból a szempontból, hogy nagyon sokfélét csinálhattam. Debrecenben voltam kisdiák, gimnazista is. Ott nem jelentett gondot, hogy a gimnazisták bejárnak az egyetemre, az egyetemisták pedig lejárnak - ha van miért - a gimnáziumba. Engem minden érdekelt. Így aztán voltam népi táncos, rajzszakkörös. Vörös Géza Munkácsy-díjas festő vezette a szakkört. Aztán orvos akartam lenni, jártam is be az egyetemre, boncolásra. Érettségi előtt volt egy országos rajzverseny. Géza bácsi kivett a mappámból egy rajzomat, és mondta, ezt küldjem fel a versenyre. Felküldtem, országos harmadik díjat nyertem. Azt hittem, ez borzasztóan sokat jelent, s már ok lehet arra, hogy az Iparművészeti Főiskolára jelentkezzem. Így hát feljöttem, hogy túlessek a felvételin.
- Milyen szakra jelentkeztél?
- Akkor még nem lehetett szakosodni, csak másodévben. Két főtanszak volt, a rajz és a szobrászat. Azt már nem tudom megmondani, hogy miért ez utóbbinál kötöttem ki. Amikor feljöttem, azt sem tudtam, hol van a főiskola, el is késtem a felvételiről, ettől nagyon zavarba jöttem. Olyan vidéki diáklányosan. Leültettek egy bakra rajzolni, s elkezdtem rettentő igyekezettel, mert igen szégyelltem a késést. Egyszer csak elkezdtek a tanárok gyülekezni a hátam mögött. Azt hittem, rosszul csinálom, és még jobban igyekeztem. A mai napig megvan bennem, hogy a szorongásomat a munkában vezetem le. Sosem vagyok biztos abban, hogy amit csinálok, jó-e vagy sem. Visszatérve a felvételimre, egyre csak fogytak körülöttem a jelentkezők, én még mindig maradtam. Már nagyon kevesen voltunk, és nem értettem az egészből semmit. Annyira kishitű voltam, hogy arra végképp nem gondoltam, esetleg jót csinálok. A következő héten jött a mintázás. Borsos Miklós felvételiztetett. (Engem egyébként ő vett fel a főiskolára.) Szobrászállványt még életemben nem láttam, fogalmam nem volt, hogyan kell vele bánni. Hova kell tenni a keresztet, meg hogy az arra való, hogy megtartsa az agyagot. Közben ugyanaz zajlott le, mint a rajznál. A tanárok gyűltek a hátam mögött, a társaim pedig egyre gorombábban néztek rám.
- Agyaggal ott, a főiskolán találkoztál először?
- Ez bizony hihetetlen, de ott. Aztán el kellett döntenem, hogy milyen szakot válasszak. Gondoltam, agyag a kerámia is, meg az talán nőiesebb, talán nem lesz rossz nekem. Így aztán a kerámiaszak mellett maradtam.
- Amennyire tudom, az emberek szeretik a figuráidat. Mennyire fontos neked a közönség visszajelzése?
- Nagyon nehéz kérdés. Tulajdonképpen kell, hogy tetsszen. Kell, de ez nem jelent abszolút mércét. Hogy jó legyen az, amit csinálok, az kell, hogy az ember ki tudja fejezni, amit akar. Nagyon sokféle összetalálkozás kell, hogy az önkifejezés is megvalósuljon, és sikere is legyen annak, amit az ember csinál. Kell az is, hogy egy társadalom be tudja fogadni a műalkotásokat. Kell az igény, hogy arra van szükség. De hogy ez összejön-e az adott művész műveiben, az már kész lutri. És lehet, hogy amit ma elutasítanak, az ötven év múlva értékes, elismert lesz, és fordítva. Persze ez sovány vigasz, a művésznek életében kell az elismerés, hogy erőt adjon olykor.
- Te annak idején nem figurákkal kezdtél, hanem edényekkel.
- Sokáig a dizájn feltétlen híve voltam. Kerámikusként is. Aztán beláttam, hogy nálunk nehezen képzelhető el olyan rendszer, ahol mindig kaphatók ugyanazok a darabok, ugyanolyan méretben, minőségben. Hogy egy lakáskultúrába illeszkedő függönyhöz szőnyeg, ahhoz csésze, tányér, tehát minden együtt. Én hittel csináltam edényeket, nagyon sokáig. Végzős főiskolás koromban - akkor ez még újdonság volt - gyárba kértem magam tervezőnek. Szent meggyőződésem volt, hogy a gyári tervezést meg lehet változtatni. Diplomamunkámat is a Gránitgyárban csináltam. Elvonultam egy kis zugba, és színes masszákat kevergettem. Kavics formájú edényeket készítettem, szürke-világoskék félporcelánból. Annyira szépek lettek, hogy még Hintz Gyula, a főiskola akkori igazgatója is akart venni belőlük.
Új festési technikát találtam ki, de rögtön szemben találtam magam a kollégák irigységével. Akkor az volt a rend, ha a zsűri elfogadta a munkát, megállapították a tervezési díjat, aminek a művész a tíz százalékát kapta meg készpénzben. Na most, életem első zsűrije az edénykészletért a kapható legmagasabb összeget állapította meg. Úgyhogy én akkor, 62-ben, friss diplomásként hatezer-ötszáz forintot kaptam, ami rettentő pénz volt. Fel is lázadt az egész gyár, az igazgatótól a főmérnökig, hogy nekik az éves prémiumuk nem ennyi, mit merészel ez a kis taknyos? Mit képzel maga, stoppolni fog az egész gyár, mert maga kitalált valamit? - kérdezték. Tudniillik olyan madzagféléket tekertem égetés előtt a tárgyakra. Erre céloztak.
Aztán végül is szél ellen nem lehet... Tudod. Elvették a kedvem a gyári világmegváltástól. A gyárak ma sincsenek felkészülve arra, hogy a tervezőket képességük szerint foglalkoztatni tudják. Így aztán előbb-utóbb a fásultság lesz úrrá rajtuk, és inkább nem csinálnak semmit, mintsem mindennap harcoljanak alapvető dolgokért.
Akkor otthagytam a gyárat, de műtermem nem volt. Két és fél szobás szövetkezeti lakásban laktunk hárman. A fiam kicsi volt, óvodába nem vették fel. Ott csetlett-botlott egész nap körülöttem, az én két és félszer kétméteres "műtermemben"... Aztán béreltem egy alagsori pincét, majd adódott egy minisztériumi műterem a Thököly úton, majd amikor már egyedül éltem, vettem ezt a kis házat Szentendrén, rendbe hoztam és most itt élek, dolgozom.


- Hallottam, hogy rendesen nekiálltál itt a munkának, férfiakat megszégyenítő kitartással és ötletekkel.
- Nem mondom, kegyetlen dolog, amikor az ember megtanul dekopir fűrésszel bánni, de muszáj volt. Beleuntam, hogy rengeteg pénzért képtelenek megvalósítani az ötleteimet. Nem tudták felfogni, hogy minden méretre kell, hogy készüljön, értetlenkedtek, hogy minek beépített mosdó? És akkor nekifogtam és győzködés meg mérgelődés helyett megcsináltam. Ezt az ülőgarnitúrát is. A kárpitos nekilátott, én meg kivettem a kezéből. A szekrényeket is én szereltem össze.
Mániám az egyterűség, ezért nincsenek itt ajtók, csak boltívek. Engem zavar, ha a tér le van előttem zárva. Tulajdonképpen ez egy összkomfortos kis paradicsom. Van még szaunám is. Aztán van a padlástérben egy varrószoba. Ez volt a műtermen kívül a nagy vágyam. Egy külön varrószoba. Az ablakából a főtéri toronyra látok. Mániám a varrás. Ott vezetem le a sikertelenségeimet a kerámiában. Most már minden kiállításomra varrok magamnak egy ruhát. Kabalából. Nagyon jó játék. Aztán meg jó érzés, amikor megdicsérnek, hogy milyen jó szabóm van. Ilyenkor azon kuncogok magamban, ha egyszer elcsapnak mint keramikust, varrónőnek még biztosan jó leszek.
- Ebben a lakásban - a műhelyen kívül - nyoma sincs keramikusi munkádnak. Még a használati edényeid között sincs saját.


- Ez nekem elvem. Öntömjénezésnek tartanám, és ez idegen tőlem. Van viszont egy csomó gyönyörűséges üvegtárgy. A mániám az üveg, a sima üveg. Ha nem kerámikus lettem volna, legszívesebben üveget csinálnék. Rettentően izgat, hogy mi mindent lehet ezzel az anyaggal elérni. Ezekkel az üvegtárgyakkal vigasztalom magam, mindig veszek egyet-egyet, ha valami konfliktusom támad a világgal.
És mivel elég sok dolog okoz bánatot, hát egyre nagyobb a gyűjtemény...
                                                                                                                        Bayer Ilona
(Az interjú és a fotók Bayer Ilona-Németh Andrea: FÉSZEK - Művészek, otthonok c. kötetében szerepeltek * Minerva 1988)

Az ősi anyag mestere

Kovács Éva keramikusművész kiállítása elé

Egy-egy művész önálló tárlatát jelentős eseménynek tekintjük. Esemény, mert az alkotó műveit nyújtja át nekünk, nézőknek. Íme: ez a véleményem a világról. Tessék, nézzétek, örüljetek vagy töprengjetek. De esemény azért is, mert a művész nem kevesebbre vállalkozik, mint arra, hogy alkotói teljesítményének egy adott szakasza összegzését közre adja. A kiállítás, eseményjellegén túl - talán nem túlzás - ünnep is. Ünnep, mert mai rohanó, gyakran feszültségekkel telített életünkben jólesik és szükséges, hogy néha megálljunk. Visszanézzünk, körbetekintsünk és észrevegyük azt, ami mássá, talán szebbé, boldogabbá, gazdagabbá, emberibbé teheti mindennapjainkat. A kiállított alkotások hozzájárulhatnak ahhoz, hogy másképpen vélekedjünk kis és nagy dolgokról, a szűkebb és tágabb környezet történéseiről, de talán másképpen nézzünk egymásra, máshogyan szóljunk egymáshoz.
A művész számára a nyilvánosság megméretés. Hiszen a művek önmagukban kell, hogy értékelést kapjanak. A látogatóknak átnyújtott művek alapján a néző mindig a kész alkotást látja és azt minősíti. Nem "köteles" az alkotói folyamat belső körülményeiről tudni. Ő a NÉZŐ. Számára a kész produktum a megítélés alapja.
Kovács Éva keramikusművész kiállítása nem hétköznapi alkalom, hanem ünnepi esemény. Hozzájárul ahhoz, hogy megérintsen minket játékosan komoly világa. Hogy ezt megteheti, annak az az előfeltétele, hogy ismeri az embereket, jártas a mesterségben, szinte mindent tud alkotóeszközéről: az agyagról.
A "csak" kívülálló könnyen alakíthatónak tartja az agyagot, hiszen szinte éppúgy készíthető belőle használati tárgy, mint otthonunkat díszítő kerámia. A keramikus azonban tudja, mint minden mesterségnek, ennek is megvannak a belső törvényei. Mint mesterembernek, tökéletesen ismernie és tisztelnie kell az agyagot, hogy engedelmeskedjen akaratának. Meghatározó már kiválasztása is, hogy mi lehet belőle: iszapolás, gyúrás, formázás, szárítás, színezés és égetés után. Az ember, a tűz együttesen formálják a hideg, nedves kézzel gyúrható ősi agyagot. Jelképes, türelmes, engedelmes, igazi alkotótárs az agyag.
Kovács Éva megvívja önmaga harcát, mielőtt megjeleníti gondolatait. Számára is nélkülözhetetlen, hogy megtalálja saját hangját, sajátos kifejezési eszközeit, amellyel elfogadtatja művészetét a szakmával, a közönséggel. A belső, magányos vívódások, a megélt kudarcok és a makacs újrakezdések életigenlő figuráiban válnak láthatóvá. A mesterség minden fogását ismerő művész a használati tárgyakon át jutott el addig, hogy kedve szerint alkothasson - gondolatait, érzéseit, hangulatait, egyéniségét gyúrva bele műveibe. A kompozíciók sajátos, mással össze nem téveszthető jegyeinek, ritmusának kialakításához, megőrzéséhez szükség van szakmai felkészültségre és tisztességre, kemény, néha konok kitartásra és állandó újat akarásra. Kovács Éva kellő élményanyaggal, gazdag képzelőerővel rendelkezik ahhoz, hogy szigorú mércéje szerint formálja műveit. A mesterség és a közönség iránti tisztelettel, elkötelezetten az ilyen és csakis az ilyen alkotói magatartást vállalja kellő következetességgel. És akkor még hátra van az a mindig gyötrő pillanat, amikor kinyílik a kemence ajtaja, hiszen ekkor dől el, hogy mivé vált, mit hordoz a megmunkált agyag.
Művei, alakjai érzelmeket fejeznek ki. Gondolok az évődő szerelmesekre, a pletykázó asszonyokra, az ártatlanságukban is kacér menyasszonyokra, a szellemes megoldású, lábtól alvó házaspárra, a kerékpározókra, a vidámság, az öröm pillanatait idéző táncospárokra, a bájosan egyszer három gráciára, a világot akár körbehajtó szekerezőkre, a gyermek és az anya örök kapcsolatát ábrázoló kompozícióra. Nézem sok, számomra kedves alkotását. Ezek közül egy, a gyermekét óvón magához ölelő anya és az anyja ruhájába kapaszkodó gyermek figuráját. Találóan fogalmazza meg az együvé tartozás, az egymásra utaltság érzését. Szeretetet sugallnak ezek a nemes egyszerűséggel és természetességgel megformázott alakok. Az anya csúcsba felrakott haja, szemének csillagképe, a dolgos kezek simogató melegsége, az anya és a kislány ruhájának fodrozása, a tiszta érzelmeket kifejező uralkodó fehér szín, a megjelenő kevés kék, sárga színezés, az egyszer, csak szükséges mértékű díszítés: jellegzetes elemi művészetének. Az új megoldások, új kifejezések keresésének egyik lehetőségét jelzik különleges fás faliképei.
Emberismerete abban is jelen van, hogy nem csak szeret bennünket, de észreveszi hibáinkat, kisebb-nagyobb esendőségeinket is. És ezzel közvetlenné teszi kapcsolatunkat. Teszi ezt kedvesen, szeretettel, játékosan, humorral. Sajátos arculatú, szellemes, vérbő figuráival mond véleményt rólunk. Derűt áraszt, groteszkséget sem nélkülöz, az emberi érzések mélységét elővarázsoló művész. Néha összekacsint velünk: ilyenek vagyunk. Mert tudja, és mi is vele együtt tudjuk, hogy a világ nemcsak a jót és a rosszat ismeri. Egymásra figyelésünk szükségességét erősítik kerámiái, nem feledve ennek gyakori hiányát. Alkotásai rólunk és nekünk szólnak.
A szakma, a kritika figyelemmel kíséri Kovács Éva pályaképének alakulását, fel- és megjegyezve azokat az állomásokat, kitérőket és csomópontokat, amelyek együttesen alkotják pályája ívét. Szentendre egyik hangulatossá formált török kori házában él és dolgozik a hófehér hajú, határozott, meleg tekintetű asszony: Kovács Éva keramikus-művésznő. Nagy utat tett meg, amíg a szatmári Nyírcsaholyból Debrecenen és Budapesten át eljutott a művészetek, a művészek városába. Akarat, hit, a "tudom, mit akarok" előre vivő megszállottsága vezette. Itt a maga alakította világban él. Mindig jelentőséget tulajdonított és tulajdonít a valahová tartozás tudatának. Sokat jelentett számára a gyermekkor élménye, a szülőföldhöz, a családhoz való kötődés, amely útravalót adott a világban az eligazodáshoz. Egyik mesterével, Borsos Miklóssal együtt vallja: "Gyökerek, tövek feszülnek a mélyben, s a mélyből szívják a nedveket, miként az ember is a múlt mélyéből és a jelenben felülről, a fényből kapja azt, amiből a jelent alakítja, valósítja meg".
Ha van, akkor mi a titka művészetének? Találóan és tömören maga mondja: "Ez egy gyönyörű játék. Az agyag és az én játékom". Valóban csak játék? Nem, sokkal inkább az élet igenlése, és a művész örök küzdelme az anyaggal, hogy olyanná váljék, amilyenné álmodja a maga örömére és a mi gyönyörűségünkre.
Így alkot Kovács Éva tisztességgel, szigorúan önmagához, illően az elődök, a mesterek értékrendjéhez, önálló és méltó fejezetet írva a kerámiaművesség történetébe.
                                                                                                                      Fodor Péter
                                                                                                                                (1987)

2018. június 19., kedd

"Üdvözlettel: Kovács Éva"

Az 1987-es kiállítási "menetrend" vázlata egy kartonlapra írva került elő nemrég archívumunkból, saját kézírásunkkal... A helyszíneket és az időpontokat, emlékszem, első kézből kaptuk: Kovács Évától. Tizenegy (!) helyszín szerepel a kartonlapon, egynémelyik még kérdőjellel a végén. Ma már nehéz lenne kideríteni, melyek valósultak meg a tervezett kiállításokból, de az bizonyos, hogy Cegléden, Budapesten - itt legalább két helyen is -, Debrecenben, Újfehértón, Szekszárdon, Miskolcon, Nyíregyházán és Szegeden ebben az 1987-es esztendőben is találkozhatott a közönség Kovács Éva keramikus-művésznő alkotásaival.

Kovács Évának ezek az alkotásai még nem készültek el teljesen
a fotózás idejére. Volt köztük a száradás  fázisában levő, és volt, amelyik
a második égetésre várt. A felvételek készítője azonban - érthetően -
nem tudott ellenállni bájuknak...

Mindjárt az év elején a ceglédi Kossuth Lajos Múzeumban nyitotta meg a rendkívül bájos, kedves, fehér színű kerámiák tárlatát Bihari József, a Pest Megyei Múzeumok igazgatója, Kovács Éva pályájának avatott ismerője. Az alkalomra szép kivitelű meghívó készült, elő- és hátoldalán a legfrissebb alkotások fotójával. A kék szín, amely nem csak a meghívó, de - mondhatni - Kovács Éva színe is volt, elkendőzi azt a tényt, hogy a fotós akkor kattintotta le a katalógusra kiválasztott figurákat, amikor azok még nem készültek el teljesen. Száradó, vagy éppen a második, mázas égetés előtt álló kerámiák azonban így, félkész állapotban is megkapóak, magukkal ragadók. Az egyik darab, amelyen egy idősödő pár bújik egymáshoz a karosszékben, különösen elnyerhette a kiállításszervezők tetszését, mivel ebben az évben több meghívóhoz és újságcikkhez is kiválasztották.
Cegléden bő három hétig, január 30-tól február 22-ig volt látogatható a tárlat.

Négy nappal a ceglédi kiállítás bezárása után, február 26-án már Budapesten, a Csepel Galériában örvendezhettek a művészetbarátok Kovács Éva újabb alkotásainak. A kiállítást Molnár István grafikusművész rendezte, és ugyanő tervezett formabontó, attraktív kiállítási meghívót is az eseményre. Fodor Péter, a Művelődésügyi Minisztérium főosztályvezetője pedig, aki a nagyérdemű figyelmébe ajánlotta a tárlatot, ebből az alkalomból olyan elemző szöveget írt, amelyet később évekig előszeretettel idéztek mások is Kovács Éva pályájának méltatásakor...
















Farsangi mulatságok
FARSANGI MULATSÁGOK a címe Kovács Éva március 10-én, délután 14 órakor az Orvostudományi Egyetem II. számú kollégiumában nyíló kiállításának - írta 1987. március 7-én megjelent tudósításában a Debrecen folyóirat. - A cím tematikus tárlatot jelez; olyan kiállítást,amely Csokonai életművéből merít ihletet. A Dorottya bálozó figurái, a farsang hangulata érezhető a figurákon. Egyedi kidolgozás, színezés, díszítés eleveníti meg Csokonai világának rokokó báját. A tárlat március 13-ig, naponta 14-19 óra között tekinthető meg - zárta tudósítását a Debrecen, melyhez kéthasábos fényképet is közölt.






"Kovács Éva keramikusművész tárlatát rendezik meg április 16-tól 28-ig az újfehértói Ady Endre Művelődési Házban.
A megyénkből elszármazott művész nagy utat tett meg, amíg Nyírcsaholyból Debrecenen és Budapesten át eljutott
a művészetek városába, Szentendrére, ahol most él és alkot. Legújabb kiállítását a Budapesti Művészetbarátok Szövetsége
és az újfehértói művelődési ház közösen rendezi, és az csütörtökön délután 4 órakor nyílik, és keddtől szombatig 10-18 óráig, szombaton-vasárnap 17-20 óráig tekinthetó meg" -
írta a Kelet-Magyarország c. napilap 1987. április 16-án.

Az ősi anyag mestere
A kortárs művészet egyik budapesti fellegvárában, a Váci utcai Csók István Galériában dr. Fodor Péter nyitotta meg Kovács Éva nyári tárlatát 1987. június 4-én. A program szó szerint tömegeket vonzott. (Személyes emlék: e sorok írója idős keresztanyjával érkezett az ünnepélyes megnyitóra, aki - foglalkozásából (aktív éveiben fémöntő kisiparosként dolgozott), de kivételes ízléséből és a művészetek iránti fogékonyságából adódóan is élénk érdeklődést tanúsított a művészek, művészetek iránt. A megnyitó után bemutattam keresztanyámat Kovács Évának, aki derűsen egy ugyancsak nem fiatal hölgyhöz navigált bennünket, mondván:
- Ő pedig az én keresztanyám.)

Reprezentatív, szépia-hangulatú, nagy méret meghívó
invitálta a Csók Galériába 1987 nyarán a kerámiakedvelő tárlatlátogatókat.
Sajnos, a Csók István Galéria - akár csak a többi,
egykori Képcsarnok-kiállítóterem - ma már csak emlékeinkben él...


A Csók Galéria-beli bemutatkozás előtt és után Kovács Éva három vidéki nagyvárosban állította ki alkotásait. Ezek mind ugyancsak képcsarnoki kiállítások voltak: Szekszárdon a Szinyei Merse Terem, (április 30-május 9.), Miskolcon a Szőnyi István Terem (október 7-17.), Nyíregyházán pedig a Benczúr Gyula Terem (november 26-december 5.) adott otthont a várva várt, csillagszemű kerámia figuráknak.











Az 1987-es esztendőt végül Szegeden, a Paletta Galériában zárta a művész, mely kiállításáról Tóth Attila művészeti író számolt be a Délmagyarország hasábjain:

Kovács Éva kerámiái
A Paletta Galériában az elmúlt héten megnyílt kiállítás olyan keramikus munkáit mutatja be, aki a szerencsés művészek közé tartozik, mert nevét, műveit a széles közönség ismeri. Ha volna népszerűségi lista a kerámia műfajában, aligha tévedek, az élvonalban jegyeznék a nevét. Mi a titka sikerének?
Nagyon egyszerű a képlet. Az önmagában is vonzó tartalomhoz megtalálta a neki megfelelő, ugyancsak vonzó formát. A többi már mesterség, szív, szeretet kérdése. Kovács Éva kerámiái a szeretet, a szépség, a gyermekien tiszta naivitás világából merítik témáikat. Vagyis az élet derűs, napsütötte feléről. Figuráit nehéz nem szeretni, aza inkább csak ízlés kérdése, ki hogyan viszonyul hozzá. Csillagszemű, felhőfodros ruhákba bújtatott lánykái egy olyan nosztalgia- és álomvilágot idéznek föl, amivel szívesen azonosulnak az emberek. Őriznek ezek a figurák valamit a rokokó vitrinművészetéből, egy szeletnyit Kovács Margit népi hagyományokat újrafogalmazó törekvéseiből, egy csipetnyit a szecesszió formaleleményéből is, ám az ötvözés tudománya, a kivitelezés könnyed, luxusszintű bravúrja már elorozhatatlanul Kovács Éva érdeme. A hószínmázzal könnyeddé, légiessé varázsolt kerámiafigurák olyan húrokat pendítenek meg az emberekben, amik leginkább az álmok andalító zsongásával rokonok. Vitathatatlan tény, hogy gondokkal, pörös küzdelmekkel teli hétköznapokban a közönség készségesen voksol - akár pénztárcájával is - a felhőtlen derű, a szeretetteljes szépség mellett.
Kovács Éva szegedi kiállítása ezúttal tartogat egy kedves karácsonyi meglepetést is; elkészítette a maga betlehemjét, Máriával, a jászolban a kis Jézussal, körben az angyalok éneklő karával, sok-sok barikával, pásztorokkal, a Betlehembe érkező három királyokkal. Minden ízében karácsonyhoz illő esemény ez a kiállítás.                                     Tóth Attila
(Megjelent a Délmagyarország c. napilap 1987. december 21-i, hétfői számában)