2018. február 22., csütörtök

"Álomvilág, kerámiák között"

Az 1985-ös esztendőben Kovács Éva keramikusművész nimbusza tovább nőtt. Folytatódott ugyanis a szinte szünet nélküli munka azért, hogy a művésznő továbbra is eleget tehessen - szinte - minden felkérésnek. Épp az este tűnődtem el azon, hogyan is bírta Kovács Éva ezt az állandósult alkotási folyamatot - hiszen a kerámiakészítés nemcsak művészet, hanem komoly fizikai munka is. Nehéz az agyag, nehéz a mázzal teli hordó, nehezek a száradó vagy épp kiégetett kerámiák... Emlékszem, Kovács Éva még az elkészült műveket is legtöbbször maga csomagolta, a szállítóknak mindössze annyi dolguk maradt, hogy kivigyék a műteremből a teli dobozokat, ládákat, és feltegyék az autóra; bár Kovács Éva még ebben is segített sokszor...

1985. április 5-26 között Kovács Éva kerámiáinak a pécsi Ifjúsági Ház adott
otthont. A kékkel nyomtatott kiállítási katalógus közepén nagy méretű fotók
örökítették meg a művész alkotásait

Simontornya, Vármúzeum - Tuszalúc, Művelődési Ház - Veszprém, Csikász Galéria - Dunakeszi, Művelődési Központ - Békéscsaba, Munkácsy Terem - Pécs, Ifjúsági Ház - Debrecen, DOTE.
Ezek a városok és intézmények várták - vissza - 1985-ben Kovács Évát egy-egy új kiállításra.
Archívumunkban a Veszprémi Napló 1985. augusztus 1-jén megjelent fényképes anyagát őrizzük, amely szeretettel és az egyszerűség nyelvén számol be a kiállításról:

Álomvilág, kerámiák között

Bájos figurák, játékos, csillagszemű babák, idézve a romantikus kort, a romantika idilli hangulatát.
Kovács Éva veszprémi kiállítása egy mesevilágba kalauzolja a látogatót. A kis kerámiafigurák benépesítik a kiállítótermet. A keramikusművész figuráinak arcát kevés eszközzel, érzelmi telítettséggel formálta. Néhol csak a száj kellemes rajzolata adja meg a figura igazi karakterét. A szem helyett olykor csillagjelet használ, amely mesebelivé varázsolja alakjait. A haj kiképzésénél olyan megoldásokat választ, amely a figura egészének kiképzéséhez alkalmazkodik. Úgy alakítja egy-egy részlet kompozícióját, hogy az szerves része legyen az egésznek. Kerámiáin kihangsúlyozott helyet kap a romantikus ruhaviselet. Kovács Éva figuráinak nagyszerűsége a ruhák mozgalmas változataiban rejlik. Kis szobrain a szoknyák hullámozva, díszítve fogják körül a képzeletbeli testet. A múlt század végén a turnűr divatja hordozott ilyen "jelmezeket".
Kovács Éva kerámiáin az anyag adta lehetőségekhez mérten, szinte lebegésszerűen idézi a könnyű textileket. A művész "kosztümjei" mégsem divatrajzokra emlékeztetnek, anyagszerűségükben igazán mesteriek. Ahol teheti, fodrokat, virágfüzéreket, szalagokat imitál, s ezzel ér el különleges hatást. Mesék, szerelmek, játékok, álmodozások mozdulatait lopja el a jó fényképész szemüvegén keresztül. Férfi- vagy fiúalakjai is kis kosztümjeikben alkalmazkodnak a jelmezes karneválhoz. Bodros szakáll, kipödrött bajusz, cilinder illeszkedik a kerámia mesejátékhoz. Kis szobrok, nippek, remekek ezek az álmainkból nagyapáinkat, nagyanyáinkat felidéző figurák. Még egy, ami eszünkbe jut a közelmúltból, a magyar kerámiaművészet legnagyobbjának emléke, cserepeinek halhatatlansága.
Kovács Éva csak látszatra halad a megkezdett úton, minden kis figurája, tányérplasztikája olyan erősen a romantika felé kötődik és idézi a kosztümös, fodros, játékos világot, gondoskodik arról, hogy ebben a környezetben rövid időn belül a látogató jól érezhesse magát. Kovács Éva keramikusművész Csikász galériai tárlata a turisták és a város örömére, szeptember 15-ig tekinthető meg.                                                                        V. L.

2018. február 19., hétfő

Az 1980-as évek elejére a Kovács Éva-figurák egyre többször
kisebb társasággá, életképekké álltak össze

2018. február 6., kedd

"Az egyszerű élet himnikusan emelkedett témái..."

A következő esztendőben, 1984-ben tizenegy kiállítást jegyez föl a krónika. Ebből kettő a határainkon túli tárlat, a többi kilenc Magyarország különböző városainak kiállítótermében került megrendezésre. Kovács Éva pályája csúcsán, és igyekszik minden kérésnek eleget tenni. Igyekezetét elsöprő siker és olyan fokú népszerűség koronázza, amely Kovács Margit népszerűségéhez mérhető.
Mindjárt az év elején Finnország fővárosában mutatta be alkotásait a művésznő, melyek hű keresztmetszetét nyújtották művészetének. A figurák talán még az eddigieknél is szebbek, részletgazdagabbak voltak - legalábbis a kiállítási leporelló alapján erre következtethetünk. A színes katalógusra úgy válogatták össze a fotókat, hogy azok kronologikus sorrendben mutatják be az ifjú szerelmesek kapcsolatának lépcsőfokait az első báltól az esküvőig, illetve a nő (anya) életét a babavárástól egészen a lurkók kisgyermekekké cseperedéséig:

Első bál, szerelem, lakodalom...

...babavárás, pólyás ikrek és karonülők.
Kovács Éva finnországi kiállításának színvonalas leprellója

Már áprilisban beharangozták Kovács Éva
augusztusi, Képcsarnok-beli kiállítását
(Kisalföld, 1984. április 8.)
Ezen a nyáron két hónapra bezárt a győri képcsarnok. A bemutatótermet felújították, berendezését újra cserélték, és a frissen átalakított galéria Kovács Éva kiállításával debütált 1984. augusztus 30-án. A tárlat, melyre a Képcsarnok Vállalat szép meghívóval készült, alig több, mint egy hétig volt nyitva - mégis nagy visszhangot váltott ki. A megnyitó előtt többször is hírül adta a helyi sajtó - igaz, egy fényképpel illusztrált néhány soron kívül csupán úgynevezett mínuszos hírekként - a közelgő eseményt, ám szeptember elején a Kisalföld c. napilapban hosszú, fényképes beszámoló látott napvilágot a kiállításról:

Látva és látatlanul
Kovács Éva keramikusművész idilli bátorsága

Mire e sorok megjelennek, Kovács Éva keramikusművész utolsó munkáját is elvihették a győri Képcsarnokból. Ez a dolog rendje, mondhatja akárki, nincs itt semmi csodálkoznivaló. A dolog arányai és bizonyos szimptómái azonban elgondolkodtatóak. A művésznő összesen 76 kerámiát állított ki a bemutatóteremben. A tárlat nyitása a múlt hét csütörtökén volt. E hét keddjére - úgy, hogy szombaton és vasárnap az üzlet zárva volt - mindössze 11 kiállítási tárgy maradt a 76-ból. Ezek az arányok. A tünetek: Szegedről hat kerámiát rendeltek látatlanban!, esetleg a megrendelő máshonnan ismerheti Kovács Éva művészetét. A megmaradt 11 mű közül is néhányon már ott díszelgett a felirat: megvásárolták. Szinte a szezonvégi kiárusítások lényegében mindenki számára hasznos rohama tarolta le a tárlat anyagát. A rohamnak természetszerűleg nem állt ellene senki.

Az arányok a tünetekkel együtt azért meggondolkodtatóak, mert mindenki úgy tudta - a magas kultúrpolitikustól kezdve az önkéntes utcasarki közgazdászig -, hogy a gazdasági nehézségek és az életszínvonalban észlelhető kedvezőtlen változások következményeként a pénzért vásárolt kultúrát károsodások érik. Erre megfigyelések, statisztikai adatok vannak. Az emberek megnézik és jobban megnézik, hova teszik a pénzüket, s a kialakult helyzetre egyáltalán nem pozitíve jellemző ösztönnel elsősorban a kultúrától vonják meg a forintjaikat. Az általános megfigyelések nyilván helytállóak, a győri Képcsarnok Kovács Éva-tárlatához hasonló kivételek azonban letagadhatatlanok.
Miben keresendő ennek a pánikszerű üzleti érdeklődésnek a titka? A győri Képcsarnokot Kovács Éva tárlatával nyitották meg újra a két hónapig tartó átalakítás után. A közönség ,kiéhezett'. Lehet. Az emberek idővel növekvő értékű művészi alkotásokra fordítják az idővel nem törvényszerűen növekvő vásárlóerejű forintjaikat., azaz a kerámiát úgy kezelik, mint az aranygyűrűt, a bélyeggyűjteményt stb. Nincsen kizárva. De valószínűleg tévednénk, ha ezeket a másként elhanyagolhatatlan külső körülményeket, esetleges okokat tennénk meg fő ,bűnbaknak'. Keressük inkább másutt. Kovács Éva művészetében és abban a kereskedelmi és esztétikai szempontból egyaránt pozitíve minősülő tényben, hogy ezúttal közönség és művészet úgy találkozott, ahogyan nagyon ritkán találkozik.

A győri meghívó hátoldala
A győri kiállítási meghívó előoldala




















Mindebből adódik a következtetés: hibát követnénk el, ha a Képcsarnok tárlatainak értékelésekor megfeledkeznénk a közönség és a művészet kapcsolatának üzleti oldaláról. Ám akkor is hibáznánk, ha az üzleti sikert tekintenénk az esztétikai nívó perdöntő igazolásának. Legfeljebb arról lehet szó, hogy a korszellemnek megfelelően figyelmet fordítunk az egyébként nem vásári művészet eladhatóságára, piaci rangjára.

Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a kerámia a közönség körében egyike a legnépszerűbb alkotói lehetőségeknek. Hányszor hallhatjuk ajándékozási időszakokban: ,talán valami kerámiát'? Miközben ilyesmit nem hallunk, hogy valami szobrot, rezet, öntöttvasat, festményt, márványt, gipszet stb. A kerámia tehát hálás műfaj, közel áll az emberhez, az emberek lelkéhez, ízlésvilágához, mintha benne öltene testet a civilizáció során ,elvesztett' kéz, kézügyesség iránti nosztalgia, amit Kovács Éva figurális kerámiái azzal is fokoznak, hogy az egyszerű élet himnikusan emelkedett témáit fogalmazzák láthatóvá megannyi meseszerű, tetszésbe andalító elemmel. Anya gyermekével, táncoló pár, lánykoszorú, pletykázó lányok, ölelkező pár, ülő gyerekfigura stb. Az alkotások az életünkben olykor hiába keresett harmóniából, szépségből, fondorlatosságtól mentes egyszerűségből adnak példát igen erős és mosolyogtatóan bájos népi ihletéssel. A színek észrevétlen finomsága is a mondanivaló közvetlenségét, egyszerűségét szolgálja.

Idilli világ Kovács Éváé, és az idilli törekvést korunkban jóvátehetetlen elhamarkodottsággal hazugnak, a problémáktól való megfutamodásnak szoktuk minősíteni - óhatatlanul kizárólagosságot igénylő ízlésterror és más egyéb terror jegyében. Pedig az idillivel kapcsolatos óhaj erőteljes, művészileg színvonalas, életes hangsúlyozása éppúgy visszhangozhat a művész környezetében, mint a harsogó plakátművészet. Plakáton ezúttal a hivalkodás, a keresettség értendő. Kovács Éva vállalja az idillit, mert ehhez is bátorság kell. Ezt a bátorságot értékelik a vásárlók - látva és látatlanul.
                                                                                                                              P. M.
(Megjelent a Kisalföld c. napilap 1984. szeptember 6-i számában)

                                                                     *

Kovács Éva 1984-es kiállításainak helyszínei:
- Helsinki, Taide-ART
- Budapest, Mélyépítő Vállalat Művelődési Háza
- Tatabánya, Lakásművészeti Kisgaléria:

Dolgozók Lapja, 1984. augusztus 29.

- Szekszárd, Megyei Művelődési Központ:

Tolna Megyei Népújság, 1984. június 26.

- Dunaújváros, Munkásművelődési Központ
- Abádszalók, Tanácsterem
- Győr, Képcsarnok
- Budapest, XXII. ker. Művelődési Központ
- Miskolc, Megyei Művelődési Központ:

Déli Hírlap, 1984. december 21.

- Römhild, Nemzetközi Kerámia Szimpozion.
- Budapest, Hotel Thermal:

A budapesti Margitszigeten található Thermal Hotel galériájában már a kiállítás nyitó napján vevőre találtak Kovács Éva keramikusművész kiállított alkotásai. A matt fényű, kékesfehér figurák derűsek és időtlenek. A művésznő 1981-ben Bécsben, majd egy évvel később Bernben ünnepelte első nemzetközi sikereit. Az 1984-es Römhildi Nemzetközi Kerámia Szimpóziumon sokan felfigyeltek figuráira. A kiállítás 1985. január 30-ig tart nyitva - írta a Magyarországon megjelenő Daily News német nyelvű kiadása.

Daily News, 1984. december 7.

2018. február 2., péntek

Kiállítási jegyzet - 1983

Az Észak-Magyarország c. napilap 1983. szeptember 11-i számában jelent meg az alábbi írás:

KIÁLLÍTÁSI JEGYZETEK: Kovács Éva kerámiái

Szeptember 5-én nyílt meg és október közepéig látogatható Miskolcon a Mini Galériában (Kossuth u. 11.) Kovács Éva kerámiáinak kiállítása. Már a megnyitáskor a legtöbb munka mellett látható volt a kis cédula "Megvásárolták" felirattal. Semmi kétségem sem lehet, hogy minden kiállított darab gazdára fog találni. Nem ok nélkül.
Kovács Éva egyik szép alkotása az 1980-as évek elejéről
A szokatlanul nagyszámú érdeklődő között, a megnyitón egy hölgy a terembe lépve önkéntelenül így szólt: "Jaj, de édesek..." Nem azért említem ezt az apró epizódot, hogy az ismeretlen tárlatlátogatót a legkisebb mértékig is elmarasztaljam, hanem éppen azt akarom vele jelezni, hogy itt olyan kerámiákat látni, amelyek azonnal megfogják azt a tárlatlátogatót, aki valami szépet, kedveset, bájosat keres, aki örül, ha a játékosság, a közérthetőség magas művészi szinttel párosul. S ha talán az édes jelzőt el is koptattuk már, s művészi minősítést nem fejezhet ki, a hölgy elragadtatása mindenképpen indokolt.
Mintegy félszáz alkotás látható a Mini Galériában, kétharmad részben sajátosan kiképzett fali tányérok, egyharmad részben szobrok, kisplasztikák. Azt írja Kovács Éva a kiállítás katalógusában: "Szeretem az agyagot, amivel dolgozom. Ez az agyag egy játékos világot nyit meg számomra, és talán másoknak is szerez kellemes perceket." Igen, kellemes perceket, sőt hosszabb kellemes érzéseket szereznek ezek a kerámiák, elbűvölnek játékosságukkal, szinte az anyagnak ellentmondóan finom cizelláltságukkal, a belőlük sugárzó életörömmel, kiolvasható kis történésekkel. A tányérok valójában nem tányérok, hanem faliképek hátterei, mozgalmas domborművek keretei, bűbájos népi ihletésű figurákkal, fodros ruhájú lányokkal, asszonyokkal, szerelemmel, gyermekekkel, a szobrok meg hasonló, ám háttér nélküli, teljes figurák, nagyobbrészt több alakkal, vagy egy-egy alakkal, de összetartozóan több figura képezi az alkotást. Az emberalakok, a lányok, asszonyok fej- és nyakformái eszünkbe juttatják Kovács Margit korai hasonló alakjait, ami egyáltalán nem baj, hiszen az ő hatása alól nehéz lenne a ma keramikusának magát kivonni, különösképpen, ha még ars poeticájuk, az agyagról tett vallomásuk is annyira egybecseng, mint a jelen kiállító Kovács Éváé a katalógusban, és Kovács Margité egy róla készült portréfilmben.
A szép, a játékos, magas művészi értékű kerámiák kedvelőinek őszintén ajánlhatom: menjenek el a Mini Galériába. Örömöt találnak ott, kellemesen fogják érezni magukat.
----------------------------------------------------------------------------------------
Az eredeti cikkben szereplő kiemeléseket a fenti közlésnél átvettük.